Nejčastější otázky 

1. Proč využít služeb externího předsedy, kterého neznáme?

Vybrat správného předsedu výboru určitě není snadná záležitost, ať již jde o vlastníka jednotky či externího předsedu. Obě varianty mají své výhody i nevýhody a vždy záleží na konkrétních okolnostech a vztazích v domě. Ne každé společenství má mezi svými členy ochotné advokáty, ekonomy, účetní či jiné obdobné profese, které alespoň v obecné rovině mohou znamenat zvolení vhodného výboru. Externí předseda je také imunní vůči sporům mezi vlastníky a vždy se snaží o efektivní výkon své profese, který je ku prospěchu společenství jako celku nikoliv pouze některému z vlastníků.

2. Je možné, aby byl profesionální předseda součástí výboru nebo jedná pouze samostatně?

Obě varianty jsou možné a záleží vždy a pouze na konkrétním společenství, jakou variantu zvolí. Naše společnost je ochotna převzít funkci předsedy výboru v rámci vícečlenného orgánu, stejně tak v rámci jednočlenného výboru.

3. Jak je možné činnost profesionálního předsedy kontrolovat, aby svoji funkci nezneužil?

V rámci naší činnosti se snažíme o co nejvyšší stupeň transparentnosti, tak aby veškeré jednání, resp. jeho výsledky byly pro jednotlivé vlastníky jednoduše dohledatelné. Výše uvedená transparentnost je jedním z důvodu pro užívání online aplikace. Stejně tak není z naší strany nutné, abychom měli přístup k bankovnímu účtu společenství a tuto záležitost lze ponechat Vašemu správci, tak aby i v tomto směru bylo riziko minimální. Dále doporučujeme kontrolu ze strany členů společenství, ať již z pozice člena výboru či kontrolní komise, kteří na činnost profesionálního předsedy mohou dohlížet. 

4. Co když vznikne škoda chybou profesionálního předsedy?

Funkce člena výboru je vždy spjata s rizikem škody, ať se tak stane z jakéhokoliv důvodu. Vzhledem k tomu, že dle zákona odpovídá takový člen do výše svého majetku, vždy doporučujeme, aby se výbor pro tyto případy pojistil, ať již tuto funkci zastává kdokoliv. Stejně tomu tak je i u profesionálního předsedy. 

5. Jak postupovat, když máme zájem o využití služeb profesionálního předsedy?

Pokud máte zájem o využití našich služeb, stačí napsat e-mail či zavolat a domluvíme se na společné schůzce, kde případně probereme veškeré podrobnosti. Zároveň si od Vás necháme zaslat aktuální stanovy, abychom se podívali, jak Vaše společenství postupuje při svolání shromáždění a jaká máte nastavená pravidla pro volbu orgánů shromáždění. Dle takto zaslaných podkladů se s Vámi domluvíme na dalším postupu a případné změně stanov. Zároveň Vám zašleme návrh příkazní smlouvy, na jejímž základě Vám budeme naše služby poskytovat. Poté už stačí svolat shromáždění s příslušným programem a následně vše zapsat do veřejného rejstříku vedeném příslušným krajským soudem. 

6. Může společenství profesionálního předsedu odvolat?

Ano, profesionálního předsedu může společenství vlastníků odvolat kdykoliv, stejně jako jakéhokoliv jiného člena výboru.

7. Na jak dlouho je nutné profesionálního předsedu zvolit?

Profesionální předseda je volen na období, které je uvedeno ve stanovách. Profesionálního předsedu (nebo kteréhokoliv jiného člena voleného orgánu) můžete zvolit opakovaně na tutéž pozici. 


Pokud jste nenalezli odpověď na Vaši otázku, napište nám e-mail a my se Vám pokusíme odpovědět, co nejdříve.

Kontakt